A proč?

Napadají vás otázky začínající - Proč mám řešit motivaci, spokojenost, pracovní podmínky, když:

  • lidi v práci nejvíc motivují peníze.

  • lidi si říkají o zpětnou vazbu a pak neunesou kritiku.

  • lidi by měli v práci pracovat a plnit úkoly, ne řešit, k čemu to bude dobré.

  • oznámím něco na poradě a zeptám se na názor, tak stejně všichni mlčí.

  • 2x za rok pořádáme teambuilding, kde je zdarma pivo, víno a nealko. (Panáky si každý hradí sám)

  • máme multisportku a placené online kurzy, aby si po práci užili a mohli se vzdělávat.

  • si můžou vzít 1x do měsíce v pohodě homeoffice.

Zní vám to povědomě? Usmíváte se? Vítejte v realitě mnoha firem. Tyto a další podobné praktiky jsou stále živé. Netvrdíme, že je všechno špatně, že máte teď hned všechno zahodit, protože:

  • některé lidi v práci skutečně motivují nejvíc peníze.

  • je spousta způsobů a cest, jak předávat zpětnou vazbu, každému vyhovuje něco jiného.

  • jsou firmy a typy práce, kde je opravdu důležité ctít přesně daný postup.

  • existují informace, které lidi přijmou bez nutnosti se doptávat.

  • firemní teambuilding a umět se pobavit s kolegy je vážně super.

  • jsou lidé, pro které je multisportka fakt top benefit, a jsou lidé, kteří jsou vděční za online kurzy.

  • jsou druhy práce, kde práce na dálku nejde a nepůjde nikdy.

Pracovní trh se vyvíjí velmi rychlým tempem. Před pár lety jsme řešili nezaměstnanost a přetlak uchazečů na vypsanou pozici. Dnes jsou obory a místa, kde je kandidátů jako šafránu, jestli vůbec. Firmy se přetahují o uchazeče, stejně jako neváhají na přímo oslovit vaše zaměstnance s nabídkou, která bude finančně zajímavější, podmínky atraktivnější, pracovní doba volnější a počet dnů dovolené vyšší.

Jaká témata hýbou dnešním trhem práce? Jakým výzvám budeme čelit? Co říkají data?

Jaká je budoucnost pracovního trhu?

Naše práce stojí na výzkumu a datech. Následující text vychází ze studie společnosti Boston Consulting Group, kteří vytvořili unikátní model predikující vývoj v České republice do roku 2030. Celou studii si můžete přečíst tady. Ještě dodáme, že zatímco dlouhodobé trendy se nemění, krátkodobě se od použitých dat událo několik velkých změn - ekonomický propad související s cenami energií, velká imigrační vlna a uvedení Gen AI. 

Struktura trhu se promění

Do roku 2030 přijde v celé ekonomice o práci z důvodu zániku pracovní pozice cca 330 tis. současných zaměstnanců. Ti se budou muset přeškolit na jiná povolání. Zároveň vznikne přes půl milinonu nových pracovních míst

Digitální dovednosti

Přes 90 % pozic bude vyžadovat alespoň základní digitální dovednosti (v současnosti je to cca 54 % pozic)

Pracovní síla zestárne

Do roku 2030 naroste počet lidí ve věku 50 - 65 let o 17 %. Tato věková skupina se stane hlavní pracovní silou v populaci.

Naroste množství neobsazených pozic

Nedostatek pracovníků v absolutní hodnotě do roku 2030 vzroste "jen" na 190 tis., ale po roce 2030 bude vlivem stárnutí populace a odchodu silných ročníků do důchodu nárůst akcelerovat až na 400 tis. v roce 2040.

Do roku 2030 čeká Česko zásadní proměna trhu práce a v dalších letech pak kritický nedostatek pracovní síly.
— BCG & ASPEN INSTITUTE CE
Další zajímavý zdroj, který doporučujeme sledovat, jsou data a trendy z Datové snídaně, kterou pořádá pravidelně společnost Alma Career. Pomocí dat z prosince 2023 se pokusme aspoň okrajově najít odpovědi, "po čem lidé touží", jaké jsou výhledy a trendy pracovního trhu.

Co nám v práci vadí

Mezi negativní pocity v práci vyniká aktuálně nedostatečné finanční ocenění, nedostatek ocenění od kolegů a nadřízených, rutinní práce a také přemíra práce a tlak a stres s ní související.

Práce z domova

Až 70 % zaměstnaných by rádo pracovalo z domova. Bavíme se o pozicích, které práci na dálku umožňují. Tito lidé nejčastěji preferují možnost 1-2 dny v týdnu.

Důležitost osobního rozvoje/vzdělávání

Česko se řadí mezi země s nejnižší procentem dospělé populace, která se průběžně dlouhodobě vzdělává. Upskilling je klíčový pro udržení konkurenceschopnosti a zvýšení produktivity a spokojenosti.

Preferované benefity

Dovolená navíc, placené zdravotní volno, možnost bonusů podle dosažených výsledků, flexibilní pracovní doba, možnost vlastního rozvržení práce v čase.

Nedostatek uznání = podhoubí vztahových patologií v práci. Docenění (včetně finančního) a vyrovnanější, partnerský přístup k lidem v týmech je klíčem ke zvýšení spokojenosti, angažovanosti i výkonu.
— Alma Career

Poslední pohled ze světa dat je graf zobrazující skladbu populace ČR dle věku. Z této křivky jednoznačně vyplývá, že pracovní síla bude stárnout, nově nastupující generace nepokryje a nedoplní zaměstnance, kteří mají nárok na důchod. Budeme se muset naučit pracovat s tím, že absolvent se nerovná čerstvý vysokoškolák ve věku 25 let, ale klidně padesátnice po rekvalifikačním kurzu. Taky nás čeká práce s malou generací, která má specifické nároky (více prací na částečné úvazky, full remote, psychologická podpora,…), ale že úplně jinak specifické nároky má i generace starších (zkrácený úvazek, jiný přístup a potřeby ve vzdělávání,…)

Výzev je před námi opravdu velká spousta. Čím dřív přijmeme blížící se situaci jako výzvu, kterou je potřeba řešit, tím líp pro vás a váš byznys. S tím vším vám můžeme pomoct.